Materiały dla studentów

Chemia leków – informacje podstawowe.

Osoby odpowiedzialne za dydaktykę – dr hab. T. Pawiński oraz dr D. Marszałek (ćwiczenia).

Roczny wymiar zajęć – 255 godzin (wykłady - 75 i ćwiczenia - 180, w tym 36 - seminaria).

Liczba punktów ECTS  19.

Miejsce realizacji zajęć – gmach Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Banacha 1 (sale wykładowe i seminaryjne Wydziału oraz sale ćwiczeniowe i biblioteka Zakładu).

Informacje praktyczne

Na ćwiczeniach obowiązuje używanie fartucha ochronnego oraz posiadanie ubezpieczenia od NNW.

CEL NAUCZANIA I ZAKRES PRZEDMIOTU

Celem nauczania jest zapoznanie studentów z chemizmem środków leczniczych, tj. ich budową chemiczną, nomenklaturą (nazwy międzynarodowe, zastrzeżone, chemiczne), klasyfikacją leków w układzie farmakologiczno-chemicznym, zależnością aktywności biologicznej od budowy chemicznej, metabolizmem leków, chemicznymi aspektami mechanizmów ich działania, metodami poszukiwania nowych, potencjalnych substancji farmakologicznie czynnych.

Celem jest również zapoznanie studentów z różnymi metodami analizy chemicznej substancji leczniczych (metody analizy jakościowej i ilościowej, metody klasyczne, fizykochemiczne z weryfikacją ich użyteczności) oraz  z metodami oceny jakości środków  leczniczych zgodnie z wymogami farmakopealnymi.

Po zakończeniu ćwiczeń i wykładów z chemii leków przeprowadzamy wewnętrzną ocenę procesu dydaktycznego (ankieta studencka).